Az OBO termékek tanúsított tűzvédelmet kínálnak

Németországban minden tartomány saját, a tűzvédelemre vonatkozó építési szabályzattal rendelkezik. Ezek a műszaki építési előírások megtalálhatók a tartományok közigazgatási szabályzatában.

Ezek az építési szabályzatok előírják, hogy az építési termékeknek és típusoknak megfelelőeknek és használhatónak kell lenniük tűzvédelmi alkalmazásokhoz. Az úgynevezett alkalmazási engedélyek meghatározzák az alkalmasságot és a használhatóságot, és az elvégzett tűzvizsgálatokon, a rendszerek megfelelő osztályozásán és az ebből származó tanúsítványokon alapulnak.

Vizsgálati és osztályozási szabványok

A tűzgátló tömítőrendszereket a német DIN 4102-9 szabvány szerint tesztelték és "S30"-"S90" tűzállósági osztályokkal engedélyezték. A alkalmazási engedélyek megegyeznekaz általános építésfelügyeleti engedéllyekkel (abZ), illetve a a legfrisebb állami építési szabályzatok szerinti általános típusjóváhagyásokkal (aBG).

Noha a német vizsgálati szabvány nemcsak magát a vizsgálatot írja le, hanem az osztályozást is, az európai szabványok külön kezelik ezeket: a vizsgálati mintát az MSZ EN 1366-3 szerint állították össze, és a vizsgálatot az MSZ EN 1363-1 alapján hajtották végre.

A vizsgálati eredményeket az MSZ EN 13501-2 szerint osztályozzuk. Ehhez a meghatározott tűzállósági osztályokat felosztják integritásra ("E") és szigetelésre ("I"). Ez pedig különböző tűzállósági osztályokat eredményez, például "EI90". A "90" a tűzállósági időt jelenti, percekben.

Az európai alkalmazási engedély ezzel szemben az építési termék "Európai műszaki engedélye". Ez azt jelenti, hogy az adott építési terméket a tűzvédelmi rendszer más alkotóelemeivel kombinálva az építési módhoz igazítják. Németországban ilyen esetben általános építésfelügyeleti engedélyre is szükség van a német építési törvénynek megfelelően.

Az OBO Bettermann összes tűzgátló tömítőrendszere rendelkezik az építési törvény által előírt alkalmazási engedéllyel, és ezért alkalmas telepítésre és országos építési projektekben történő felhasználásra.

Tűzvédelmi kábelcsatornák és tűzálló kábelrendszerek

A tűzálló kábelrendszer törvényileg előírt követelmény minden olyan épület esetében, amelyben sok ember tartózkodik. Ide tartoznak például a kórházak, szállodák, metrórendszerek vagy alagutak.

Ezekben az épületekben gondoskodni kell arról, hogy a biztonsági szempontból fontos rendszerek tűz esetén is működőképesek maradjanak. Az ilyen berendezéseket, akár tűzvédelmi csatornákat, akár kábeltartó-rendszereket, a DIN 4102-12 (MSZE 24102) szabványa szerint tesztelik és értékelik. A tűzteszt során nem léphet fel sem villamos zárlat, sem vezetékszakadás.

A tűzvédelmi csatornák "burkolatukkal" megvédik a belül elhelyezett kábeleket a tűztől, és így biztosítják működőképességüket. Az integrált tűzállóságú kábelrendszereket tűzálló kábeltartó-szerkezeteken (például acél bilincsek vagy csoportos kábelrögzítők) elhelyezett tűzálló kábelek alkotják. A felhasznált szigetelőanyagok kémiai reakciójának köszönhetően ezek biztosítják az elektromos működést az égéstérben nyílt tűz esetén.

A DIN szerinti besorolás a következő: "E30", "E60" és "E90". Itt az "E" az elektromosságot jelöli,a szám ismét információt nyújt a tűzállóság idejéről. A rendszerekre vonatkozó alkalmazási engedélyeket "általános építésfelügyeleti engedélyeknek" (abP) nevezik.

Az ilyen kábelrendszerekre még nem létezik összehasonlítható európai vizsgálati szabvány. Az osztályozás rövidítését azonban már meghatározták az EN 13501szabványnak megfelelően. "P"-nek (Power) nevezik. A DIN szerinti tűzállóság "E" jelölését gyakran összekeverik az európai "E", azaz integritás jelöléssel. Erre különösen oda kell figyelni! A német szabványt azonban számos európai ország elfogadja alapul.

Szerelőcsatornák menekülési és mentési utakon

A tűzvédelmi csatornák védik a menekülési és mentési utakat a kábeltűz hatásaitól. Ezek gondoskodnak a vezetékek és kábelek éghető része által képviselt tűzterhelés "körülzárásáról", és biztosítják, hogy kábel égésekor se tűz, se füst ne kerülhessen a menekülési útvonalakba.

A menekülési és mentési útvonalak így tűz esetén használhatóak maradnak. A német vizsgálati szabvány a DIN 4102-11 "I30" - "I120" osztályozással.

Az alkalmazási engedély lehet általános építésfelügyeleti hatósági tanúsítvány. Ez olyan előregyártott tűzvédelmi kábelcsatornákra vonatkozik, amelyek méretre vágott tűzvédelmi lapokból készülnek. Igazolás akkor is kiadható általános építésfelügyeleti engedély alapján, ha a tűzvédelmi csatorna funkciója reaktív építőanyagokon alapszik.

A szerelési csatornák európai szinten összehasonlíthatóak, az MSZ EN 1366-5 alapján. Ezeknek a csatornáknak az osztályozása "EI30" - "EI120" jelölés alapján történik, hasonlóan a tűzgátló tömítésekhez, az MSZ EN 13501-2  szerint. Az alkalmazási engedélyt újfent "az Európai műszaki engedély jelenti".

Tűzvédelem csak alkalmazási engedéllyel

Az OBO Bettermann törekszik arra, hogy tűzvédelmi termékei a legújabb szabványoknak megfelelő érvényes besorolásokkal rendelkezzenek, és az építési törvény által elismert alkalmazási engedéllyel legyenek ellátva. Számos rendszert nemcsak Németországban tanúsítottak, hanem más európai országok vizsgálóintézeteiben is, és igazolták a termékek használhatóságát és alkalmasságát.

Ezzel sem a tervezők, sem a kivitelezők nem vállalnak kockázatot. A kiállított tanúsítványoknak köszönhetően a létesített és beépített rendszerek elfogadása garantált - feltéve, hogy a kivitelezés az előírásoknak és az engedélynek megfelelő.

Amennyiben a kivitelezés során az alkalmazási engedélytől el kell térni, szakértőink az Ön rendelkezésére állnak, hogy különleges megoldásokat találjanak az Ön igényeire szabva. Az OBO így garantálja a bevizsgált és jóváhagyott beépítést!

További információ

BSS Tűzvédelmi rendszerek