BET Tesztcentrum: ellenőrzött minőség
Az OBO termékei a legmagasabb minőséget képviselik. Annak érdekében, hogy ezt garantáljuk, a széles körben végzett külső vizsgálatok mellett a házon belüli BET Tesztcentrumunk eredményeire támaszkodunk. Az OBO termékek minőségét, terhelhetőségét és teherbírását átfogó vizsgálatok során teszteljük. Magasan képzett szakembereink itt tesztelik többek között a villámvédelmi alkatrészeket, villámvédelmi szerkezeteket és a túlfeszültség-védelmi eszközöket. Ugyanitt kerül sor a villámcsapások hatásának tudományos szempontból történő elemzésére.
A vizsgálatok másik fókusza a kábeltartó rendszerek teherbírása és alakváltozással szembeni ellenállása. Az OBO Tesztcentrum korszerű vizsgálóberendezései több tonnás terhelés szimulációját teszik lehetővé. Az OBO Tesztcentrum mérnökei nemcsak a fejlesztés során, hanem a tanúsítások keretein belül is, egyedi követelmények szerint vagy az ügyfelek különleges kérésére is végeznek vizsgálatokat.
A BET Tesztcentrumban a padló alatti rendszerek teherbírását is tesztelik.
Gyors hozzáférés az összes információhoz
Az OBO az alábbi vizsgálatokat végzi a BET Tesztcentrumban:
- Kábeltartó rendszerek: tesztek a DIN / EN / IEC 61537-nek megfelelően
- A kábeltartó rendszerek elektromágneses tulajdonságai:
tesztek a DIN / CLC/TS 50659-nek megfelelően - Padló alatti rendszerek: tesztek a DIN / EN 50085-2-2-nek megfelelően
- Villámvédelmi elemek: tesztek a DIN / EN / IEC 62561-nek megfelelően
- Túlfeszültség-védelmi eszközök: tesztek a DIN / EN /IEC 61643-nak megfelelően


Az elektromosan vezető, fémből készült és a potenciálkiegyenlítésbe bekötött kábeltartó rendszerek árnyékolják az azokban elhelyezett kábeleket és vezetékeket az elektromágneses zavaroktól.
A mágneses mezők elleni árnyékolás hatékonyságát a kábeltartó rendszerek mágneses árnyékolási csillapítása határozza meg, amelynek mérése a DIN / CLC/TS 50659 4. fejezetének megfelelően történik. Ehhez egy meghatározott elrendezésben mérik azt az elektromágneses zavart, amelyet egy áramimpulzus mágneses tere indukál egy vezetőhurokban. A kábeltartó rendszer mágneses árnyékolási csillapítása a kábeltartó rendszeren kívül, illetve a kábeltartó rendszerben elhelyezett vezetőhurokban gerjesztett zavaráramok arányából fejezhető ki dB (decibel) mértékegységben.
Az elektromosan vezető fém kábeltartó rendszerek árnyékolási képességének másik jellemzője az ún. transzfer-impedancia.
A transzfer impedancia egy meghatározott elrendezésben mért feszültségesés és az elrendezésen átfolyó zavaráram arányával egyenlő. A mért feszültséget a kábeltartó rendszerben és a benne elhelyezett kábelben indukált feszültségek egyaránt befolyásolják. A transzfer impedancia mérése a DIN / CLC/TS 50659 szabvány 5. fejezetének megfelelően történik.
A padló alatti rendszereknek időnként nagy terhelésnek kell ellenállniuk, ezért bizonyítaniuk kell, hogy rugalmasak, tartósak és biztonságosak. A BET Tesztcentrumban mechanikai igénybevételnek vannak kitéve a DIN / EN 50085-2-2-2 szabványnak megfelelően. Az Európai Szabvány az elektromos szerelőcsatornákra vonatkozó követelményeket és vizsgálatokat határozza meg.
A terméktől és a szabvány megfelelő alpontjától függően a vizsgálat során különböző formákat és felületméreteket használnak. A vizsgálóberendezés rögzíti a tényleges nyomóerőt és a rendszer, illetve az alkatrészek megfelelő deformációját. A vizsgálóberendezés belső vizsgálati területe 0,7 m x 0,7 m, és akár 50 kN nyomóerőt is képes kifejteni.


A kábeltartó rendszerek (KTS) teherbírásának biztosítása érdekében a DIN / EN / IEC 61537 szabvány meghatározza a biztonságos munkaterhelés (SWL) vizsgálatát és a megfelelő vizsgálati feltételeket. A BET Tesztcentrum saját KTS-vizsgálóberendezéssel rendelkezik e tesztek elvégzéséhez. Ez az OBO Bettermann saját tervezése, és az évek során folyamatosan bővült, igazodva az új követelményekhez és feltételekhez.
A kábeltartó rendszerek szerelése a DIN / EN / IEC 61537 szabványnak megfelelően történik. A próbadarabokat a vizsgálati mező hosszától függően összesen 7 tonna húzóerővel terhelik, és a terhelést két hidraulikus hengerrel kell elvégezni. A keletkező deformációkat elmozdulásérzékelőkkel rögzítik, és a meglévő erővel együtt kN/m-ben dokumentálják. Ha a kábeltartó rendszer sikeresen ellenáll a biztonságos üzemi terhelésnek, akkor a meghibásodás elleni védelem érdekében a biztonsági tényezővel felszorozva, 1,7-szeresére növelik a terhelést. A terheléshez kapcsolódó alakváltozás a továbbiakban is rögzítésre kerül.
A KTS-vizsgálóberendezés 0,05 kN/m és 4,9 kN/m közötti terheléssel végzett vizsgálatokhoz alkalmas. A DIN / EN / IEC 61537 szabvány szerint a következő vizsgálatok végezhetők el: vízszintes és függőleges sík, vízszintes futási irány a 10.3., 10.4. és 10.5. fejezet szerint, támasztávolságokkal.
- max. 7 m-ig kétmezős tartófelépítményként
- max. 15 m-ig egymezős tartófelépítményként
A kábeltálca vagy kábellétra rendszerek és az ezeket a rendszereket tartó egyes elemek (pl. konzolok és függesztékek) a DIN / EN / IEC 61537 szabványnak megfelelő biztonságos üzemi terhelésnek vannak kitéve. A vizsgálat során a KTS-vizsgálóberendezés rögzíti a tényleges erőt és a megfelelő deformációt. A vizsgálóberendezést 25 kN húzóerőre tervezték.
A kábeltartó rendszerek és a kábellétra rendszerek mechanikai stabilitását ingakalapáccsal végzett ütésvizsgálattal vizsgálják. A BET Tesztcentrumban lévő ingakalapácsos vizsgálóberendezés 50 J-ig terjedő vizsgálatra alkalmas. A DIN / EN / IEC 61537 szerint fémrendszerek esetében nem szükséges ilyen vizsgálat.
Egy másik, a BET Tesztcentrumban elvégezhető vizsgálat a kábeltartó rendszerek és a kábellétra rendszerek elektromos vezetőképességének tesztje a DIN / EN / IEC 61537 11. fejezetének megfelelően. Ez a megfelelő potenciálkiegyenlítés és a földeléscsatlakozás biztosítására szolgál.
Azok a rendszerelemek, melyek a DIN / EN / IEC 61537 szabványban nem szereplő korrózióosztályba tartoznak, sóspray-kamrában sóspray-teszttel is vizsgálhatók. Az ISO 9227 szabvány szerinti semleges sóspermet teszt (NSS) lehetővé teszi az osztályba nem sorolt korrózióvédelem korrózióállóságának értékelését. Ezt a tesztet gyakran használják hasonló típusú korrózióvédelmek összehasonlító vizsgálatára is.

A DIN / EN / IEC 61643 szabványsorozat különböző teljesítmény- és biztonsági vizsgálatokat ír elő a túlfeszültség-védelmi eszközök (SPD-k) levezetőképességének és megfelelő működésének ellenőrzésére. Ezek a vizsgálatok gondoskodnak az SPD-k biztonságosságáról a rendszer meghibásodása esetén is.
A BET Tesztcentrumban lévő villámáram-generátor az 1. és 2. típusú SPD-k teljesítőképességének és levezetőképességének vizsgálatára használható. A készülék 8/20 µs-os és 10/350 µs-os áramimpulzusok leadására képes, akár 200 kA-es csúcsárammal. A villámáram-generátor egy ohmos-kapacitív feszültségosztó rendszert is tartalmaz, amely akár 10 kV mérésére is alkalmas.
A működési próbákhoz rendelkezésre áll egy váltakozó feszültségű áramgenerátor is, amely párhuzamosan csatlakozik a villámáram-generátorhoz, és akár 3,5 kA független zárlati áramot is le tud adni 190 V és 255 V mellett, valamint 1,5 kA-t 440 V mellett.
Hibrid generátoraink 24 kV-os, 1,2/50 µs-os feszültség- és 12 kA-es, 8/20 µs-os áramhullámokkal való tesztelésre alkalmasak. A CTL DSH 2006-os döntési lapjának megfelelően egy 498 Ω-os ellenállás hozzáadásával a feszültségkapcsoló típusú és kombinált SPD-k lökőfeszültséggel való vizsgálata is lehetséges.
A teljes levezetési áram mérése 4 kivezetéssel rendelkező SPD-ken végezhető el. A meglévő mérőrendszerrel az összes pólus árama 60 kA-ig mérhető (8/20 és 10/350 áramimpulzusok esetén).
A BET Tesztcentrumban a határolási feszültségek és a szivárgóáramok is vizsgálhatóak.

A DIN / EN / IEC 62561 szabványsorozat különböző vizsgálatokat ír elő, mint például villámimpulzus-áramok, elektromos, mechanikai és környezeti vizsgálatok. Ez bizonyítja, hogy a villámvédelmi rendszerelemek megfelelő villámáram-impulzusvezető képességgel és a környezeti terhelésekkel szembeni ellenálló képességgel rendelkeznek.

A következő vizsgálatok végezhetők el a BET Tesztcentrum vizsgálóberendezéseivel:
A DIN / EN / IEC 62561-sorozatban előírt kondicionálási vizsgálatok (öregedési vizsgálat) a sópermet korróziós kamrában és a Kesternich-kamrában végezhetők el. Az IEC 60068-2-52 szabványban leírt ciklikus sópermet vizsgálat (2. erősségi fokozat) a sópermet korróziós kamrával végezhető el. Az ISO 6988 szabvány szerinti nedves kénes környezetben történő kezelést a Kesternich-kamrában végzik.
A villámáram-generátor a DIN / EN / IEC 62561-sorozat szerinti villámáram-vizsgálatok elvégzésére használható 200 kA-ig, 10/350 µs-os és 8/20 µs-os hullámformával. Ez lehetővé teszi az olyan villámvédelmi rendszerelemek, mint a csatlakozóelemek, vezetőelemek, összecsatoló-szikraközök, villámszámlálók és a elszigetelt villámvédelmi rendszerek elemeinek vizsgálatát.
A BET Tesztcentrumban egyéb villamos vizsgálatok, például a vezetőelemek átmeneti ellenállásának vagy fajlagos elektromos ellenállásának mérése, valamint a szigetelőanyagok különféle szigetelési vizsgálatai is lehetségesek.
Hibrid generátoraink 24 kV-os, 1,2/50 µs-os feszültség- és 12 kA-es, 8/20 µs-os áramhullámokkal való tesztelésre alkalmasak.
A nagyfeszültségű vizsgálóberendezésekkel akár 5 kV váltó- vagy 6 kV egyenfeszültség is létrehozható, 100 V/s-os feszültségemelkedéssel.
Mindemellett különböző mechanikai vizsgálatok, például ingakalapáccsal történő ütésvizsgálatok is elvégezhetők.
Tanúsítványok
Az a döntési szabály alkalmazandó, amely leírja, hogy a mérési bizonytalanságot hogyan veszik figyelembe egy adott követelményre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatban:
A megfelelőségi nyilatkozatokról az "IEC Guide 115" elnevezésű útmutató szerint kell dönteni, hacsak az alkalmazott vizsgálati szabvány másként nem rendelkezik.