Első védelmi célkitűzés: Alapok

A tűzterjedés gátlása

A tűznek az épület más részeire történő átterjedésének megakadályozásához a vezetékrendszerek fal- és födémáttöréseit megbízhatóan kell lezárni. Ez olyan tömítő rendszerekkel történik, amelyek hatékonyan korlátozzák a tűz és a füst terjedését.

A vezetékek átvezetésével kapcsolatos követelmények

Villamos vezetékek és csövek az előírt tűzállósággal rendelkező falakon és födémeken csak úgy vezethetőek át, ha biztosított, hogy azon füst és tűz ne hatoljon át. Ezt a követelményt a tűzgátló tömítőrendszerek teljesítik. A tűzgátló tömítőrendszerek az installációhoz szükséges fal- és födémáttöréseket megbízhatóan lezárják a füsttel és tűzzel szemben. Vezetékek fal és födémáttörésére többek között a következők vonatkoznak:

  • A füst és a tűz átterjedését meg kell gátolni.
  • A térlezárásnak teljesülnie kell.
  • A tűzgátló tömítés tűzmentett oldalán a kábelek, vezetékek, csövek, kábeltartó-szerkezetek és a tűzgátló tömítés felülete nem melegedhet megengedhetetlen módon.

Távolságra vonatkozó szabályok

Ha csak egyes vezetékeket vagy kis kábelkötegeket vezetnek át az építményszerkezeteken, ezeket külön furatokon keresztül, egymástól megfelelő távolságban kell elhelyezni. Az egyes furatokat tűz esetén habosodó vagy ásványi építőanyagokkal kell lezárni. A legnagyobb külső átmérő határozza meg a kisebb kábelek távolságát. Így nem növekszik a tűz terjedésének kockázata. Egyedi elhelyezésű kábelek átvezetése átmérő korlátozás nélkül is engedélyezett, elegendő a kábel körüli rés lezárása.

A felhasználhatóság igazolása

A tömítő rendszerek törvényben előírt hatékonyságát és használhatóságát tesztekkel kell igazolni. Ezeket a vizsgálatokat világszerte hivatalos anyagvizsgálati intézeteknek vagy akkreditált vizsgálati intézeteknek kell elvégezniük a vizsgálati szabványok alapján. A vizsgálatok jelentik a jóváhagyási alapot az építési termék rendeltetésszerű felhasználásához.

Engedélyek tartalma

A engedélyezési dokumentum többek között az alkalmazási területre és a kivitelezésre vonatkozó kritériumokat határozza meg:

  • Tűzállósági osztály
  • Beépítési feltételek, pl. beépítés betonfalakba
  • Maximális nyílásméretek
  • Kábelátvezetés minimális vastagsága
  • Fal/Födém minimális vastagság
  • A tömítéshez szükséges anyagok
  • Engedélyezett szerelési módok pl. kábel vagy kábeltartó rendszerek, csövek
  • A kivitelezés sorrendje és módja
  • Utólagos kivitelezés
  • Információ a gyártó azon kötelezettségéről, hogy a tömítések kivitelezéséhez szükséges-e képzés

Vizsgálatok

A tömítéseket speciális teszteken tesztelik, amelyek során a vizsgálandó mintainstallációkat standard hőmérséklet-idő görbe szerint melegítik. Ez a görbe nemzetközileg szabványosított az ISO 834-1 szerint, és világszerte használják a tűztesztekhez. Az úgynevezett „belobbanást” szimulálja, amely a tűz legkritikusabb fázisa. A kezdődő tűz szakasza után a tűztérben lévő összes éghető gáz hirtelen meggyullad, így a hőmérséklet nagyon gyorsan emelkedik. A telepített rendszereknek el kell viselniük ezt a teljes tüzet.

Besorolás és tanúsítványok

A sikeres tesztek után az eredményeket a vizsgáló intézetek dokumentálják, a rendszereket pedig az eredmények alapján pl. az MSZ EN 13501 szerint osztályozzák. Ez a besorolási a legtöbb európai országban felhasználható igazolásként, a gyártó kivitelezési útmutatójával együtt. Egyes országokban azonban nemzeti engedélyre van szükség. Ezt a vizsgálati dokumentáció és az besorolási jelentés alapján lehet kérni az EOTA Szervezete által akkreditált jóváhagyó szervtől. Az UL (Underwriters Laboratories) szerinti besorolások eltérőek.

Jelölési kötelezettség

Minden tűzgátló tömítést tartós jelzéssel kell ellátni. A jelölés szükséges annak igazolásához, hogy jóváhagyott, bevizsgált tömítő rendszert alkalmaztak. Másrészt a rendszer azonosítására szolgál utólagos átalakítás esetén. A különböző anyagokból összeállított rendszereket tesztelték, és ezzzel igazolták a speciális anyagkombinációk rendeltetésszerű felhasználásra vonatkozó alkalmasságát. Ha más, a rendszerhez nem tartozó anyagokat használnak, akkor ez negatív hatással lehet a tűzzel szembeni viselkedésére. Ezt el kell kerülni. Ebből következik a jóváhagyó testületek követelménye azoknak a felhasználóknak szóló képzésekre, akik ismerik az építési törvény alapjait, és tudniuk kell a tömítőanyagok kezelését.

Kábel- és kombinált lezárások típusai

A különböző építményszerkezetek megkövetelik a megfelelő tűzgátlási intézkedéseket. A megfelelő tömítési rendszer kiválasztása különböző paraméterektől függ. A felhasználási lehetőségek a téglából és betonból készült falak és mennyezetektől a könnyű válaszfalakig terjednek. A megvalósítható installációk kábelekből és kábeltartó rendszerekből, gyúlékony és nem gyúlékony csövekből vagy mindkettő kombinációjából állhatnak. Vannak követelmények például a por- és szálmentes telepítés, a roncsolásmentes utólagos telepítés és bizonyos nyomószilárdságok tekintetében. Különböző kábel-, cső- és kombinált tömítések állnak rendelkezésre a mennyezet- és faláttörések tűzgátló lezárására. Ezek megfelelnek a szabványoknak és rendelkeznek a megfelelő jóváhagyásokkal.

Tipikus tűzgátló tömítőrendszer

Speciális habarcs, felületi bevonóval ellátott kőzetgyapot lap, tűzvédelmi hab, 1-komponensű tömítőanyagok, habanyagok és idomok, dobozok, szilikonok és speciális, gumihoz hasonló modulok. A tűzgátló tömítőrendszer részét képező anyagoknak, alkatrészeknek és kiegészítőknek teljesíteniük kell a vizsgálati szabványok követelményeit.

Kitölthetőségre vonatkozó korlátozás

A klasszikus tűzgátló tömítésekre legfeljebb 60% -os kitöltési tényező vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy a fal- vagy födémáttörést lezáró tűzgátló tömítésnek maximum 60%-át tölthetik ki a kábelek, kábeltartó-szerkezetek, csövek stb. A fennmaradó 40 %-ot tűz esetén aktivizálódó tűzvédelmi anyaggal kell kitölteni vagy lezárni. Aktivizálódás alatt azt értjük, hogy tűz esetén az anyagnak kémiailag kell reagálnia. Feladata, hogy a hőátvitelt, ahogy a tűz és a füst terjedését is megakadályozza. Ez történhet kémiai reakciók révén, de a hőenergia elnyelésével és az ebből fakadó hűtőhatással is. Egyes rendszerek teljes kitöltést is lehetővé tesznek. Ugyanakkor ezt az alkalmazást engedélyeztetni és bevizsgálatni kell.

Installációk

Minden tömítőrendszert különféle installációkkal tesztelnek, hogy meghatározzák a felhasználási területeket. Léteznek olyan tűzgátló tömítőrendszerek, amelyeket csak speciális, a termékre vonatkozó ismeretek birtokában szabad kivitelezni. A "kombinált" tűzgátló tömítőrendszerendszerek műanyagból vagy fémből készült szaniter csövek és villamos kábelrendszerek lezárására is alkalmasak.

A speciális vezetékek - mint pl. hullámvezető vagy splitklíma csővezetékek - lezárására használt tömítőrendszereket is be kell vizsgáltatni. A kivitelezés engedélyezett módja rendszerenként eltérő lehet.

Rögzítést biztosító intézkedések

Az installációkra nagy erők hatnak tűz esetén. A kábeltartó-szerkezetek rögzítése sérülhet, és ez a tömítéseket mechanikusan igénybe veheti. Ennek megakadályozására a tűzgátló lezárás előtt és után - a tömítés felületétől meghatározott távolságra - rögzítési pontokat kell kialakítani. A felhasznált anyagnak terhelhetőnek és neméghető anyagúnak kell lennie. Alátámasztásként acél kábeltartó rendszerek elemei szolgálnak:

  • Függesztett oszlopkonzolok
  • Profilsín menetes szárral
  • Szerelősínek
  • Tűzvédelmileg bevizsgált dübel

A konstrukciók nincsenek pontosan meghatározva az engedélyben. A fent említett alkatrészek teherbírását tűzállósági vizsgálatok során igazolták, így megfelelőségük a gyakorlatban bizonyított.

Tömítés rendszerpadlókban és padló alatti csatornákban

A rendszerpadlókban - üreges és álpadlók - is szükséges a tűzgátló lezárás. Ha a csatornák tűzállósági határértékkel rendelkező falakat kereszteznek, akkor tűzgátló lezárásról kell gondoskodni. Esztrihfedésű csatornákat a legközelebbi csatlakozódoboznál kell tömíteni, mivel a faláttörés helye belülről nem elérhető. A csatlakozódobozok közötti távolság lényegtelen. Itt a füsttömör és tűzbiztos lezárás a lényeg, hogy a tűzterjedést megakadályozzuk.
Nyitható csatornák esetén a tömítés közvetlenül a csatornába helyezhető, mert ilyenkor az átvezetés helye elérhető.

Amennyiben az álpadlók pl. öntött padlóval rendelkező menekülési utakat kereszteznek, akkor ezeket részlegesen a füstzáró ajtónál ill. tűzgátló ajtónál tömíteni kell. A legtöbbször a tömítés csak az egyik oldalról kivitelezhető. Ezekben az esetekben jól használható a PYROCOMB Intube rendszer, kábelátvezetés tűzszakaszhatáron félcső héjban.

Meglévő épületek

A tűzgátló lezárásokhoz csak bevizsgált és jóváhagyott tűzgátló tömítő rendszerek használhatók.

Régi épületekben problémát okoz, hogy az alkalmazott építményszerkezetek eltérnek a ma használtaktól. Ilyenkor a műszaki megoldást a kivitelezés előtt a hatósággal kell egyeztetni.

Tűzvédelmi kábelbandázs

Annak érdekében, hogy megakadályozzuk a tűz terjedését a tűzszakaszon belül, a kábelrendszereket tűzvédelmi bandázsszövettel kell betekerni. Ez megakadályozza a lángterjedést. A kábelköteg lényegében egy „gyújtózsinór”, amely végigfut az épületen. A felszálló nyomvonalszakaszok különösen kritikus pontok, mivel a lángok függőleges irányban terjednek a leggyorsabban. A betekert kábelkötegek vagy kábelhágcsók hosszú ideig nem égnek, így megelőzik a károkat.

A kábelbandázs előnye a bevonatokkal szemben

A kábeleket gyakran látják el tűzgátló bevonattal is. A probléma itt a nedves környezetben történő alkalmazás. Ezen felül biztosítani kell, hogy a száraz rétegvastagság megfeleljen a megadott adatoknak. Ezzel szemben a kábelbandázsok a következő előnyökkel rendelkeznek:

  • A géppel felvitt bevonat garantálja a szükséges száraz rétegvastagságot
  • Száraz elhelyezés
  • Egyszerű rögzítés és biztosítás feszítőpánttal
  • Egyszerű utólagos átalakítás a feszítőpántok kinyitásával (újra felhasználható)
  • Egyértelmű kivitelezés a különböző színű felületeknek köszönhetően
  • A PU anyagú felület lemosható

Tűzvédelmi kábelbandázs vizsgálata

A tűzvédelmi bandászokat függőlegesen rögzített próbatesten kábelköteg-tesztnek vetik alá. Itt a meghatározott, határértéken belüli égési csúcspontot nem lépheti túl egy bizonyos ideig.

Egyedi alkalmazások

A kábelbandázsok speciális alkalmazásai: napelemek, szélenergia, alagutak, hajóépítés vagy a meglévő épületek pl. fa szerkezetekben tetőtartókban. A védelmi célkitűzés itt is megjelenik: a tűz terjedésének megakadályozása. A személy- vagy rendszervédelem az adott installációtól függ.

Használat menekülési és mentési útvonalakon

A bandázsokat menekülési és mentési útvonalakon akkor használják, ha

  • a helyi körülmények vagy a helyhiány miatt a tűzvédelmi besorolású álmennyezet,
  • a panelekkel történő burkolás
  • vagy a tűzvédelmi kábelcsatorna felszerelése

nemlehetséges. A bandázsok illeszkednek a már beépített kábelekhez, ami a tűzvédelmi csatornáknál nem lehetséges. A kábelbandázs gyakran az utolsó gazdaságos lehetőség a tűzvédelmi követelmények teljesítésére.

Figyelem!

A kábelbandázsokat eredetileg azért fejlesztették ki, hogy a lángterjedést gátolják. A kábelbandázs hatékonysága ezért nem hasonlítható össze a tűzvédelmi csatornával a menekülési és mentési útvonalakon.

Útmutatók tűzgátló tömítésekhez

Egyszerűen bemutatott, teljes körű védelem. Útmutaóinkból megtudhatja, hogy mi az első védelmi célkitűzés.